צור קשר

רגעים
מחשבות
סיפורים

מסעות

דוחות
סרטים
       עדויות

contact us

moments
thoughts
stories
journeys
reports
films
testimonies
 

english


דיווחים מהכלא
reports from prison

 

עיסא, אבא של שב"ח
Isa, father of an illegal alien


וידאו video

 

 

   
     

עיסא היה בן שש עשרה כאשר ב 1967 החלו ההפגזות, ואנשים פחדו ממה יקרה כשהיהודים יבואו. המון ברחו לירדן. עיסא ואמו ואחיו ועוד כמה מהמשפחה המורחבת התחבאו במערה ליד ביר נבאלה. כשחזרו אחרי עשרה ימים בערך לבתיהם בנבי סמואל, ראו שהחיילים בזזו את הבתים. כַּדי דבש נעלמו ומזרונים וצלחות.
אבל כמה כבר היה, הם אומרים. והם המשיכו פחות או יותר בחייהם שחיו קודם
.
הבתים של הכפר היו סמוכים למסגד הישן. זה היה כפר קטן גם אז. בנוי ליד שרידי הבתים הקדומים שנחרבו ב 1917, במלחמה בין הטורקים לאנגלים.
ב 23 במרץ 1971 בחמש, או שש בבוקר, הגיעו כוחות הצבא ואיתם משאיות וטרקטורים כדי להרוס את הכפר נבי סמואל. יש לכם שעה לפנות אמרו להם. 
הם לקחו מה שאפשר היה להספיק לאסוף ואי אפשר היה הרבה, והצבא החל להרוס להם את הבתים עם חפציהם בתוכם, עד היסוד.

למה אתם הורסים לנו את הבית, אמר כמאל, בן אחיו בן הארבע עשרה, והם היכו אותו.
לכו לבתים ההם, צעקו עליהם החיילים וגירשו אותם לקבוצת בתים מרוחקת יותר, בשולי הכפר, ששייכים לאנשים שברחו לירדן במלחמה ועמדו ריקים.
והם הלכו לשם.
לאימו של עיסא ומשפחתה הוקצה חדר. וכך לשאר המשפחות לכל אחת חדר. חדר ליד חדר. מותר לכם לבנות שירותים מפח אמרו להם, והם בנו.
את הכפר שלהם הרסו לגמרי. השטיחו את הקרקע, וכינו את כל השטח 'פארק.'

מאז לא מרשים להם לבנות. במקום בו הם מתגוררים. שוב ושוב הם מבקשים אישורים ולא מקבלים, כשיטה. אבל אנשים נאלצים לבנות גם ללא אישורי בנייה, כי יש ילדים, אשר רוצים גם הם מקום, כי הגג לעיתים מתפרק, וצריך לול, וכי זו אדמתם. והם בונים.
ואז מגיעים כוחות הכיבוש והורסים את הבניה 'הלא חוקית' 'כחוק'.
בתוך השנים הלחץ של שלטונות הכיבוש הולך וגובר. לא רק אסור להם לא לבנות אלא גם לא לעבוד. לאיש מהם כמעט, לא מוכנים לתת אישורי כניסה לישראל, ומכיוון שהם תלויים לחלוטין בעבודתם בישראל, פירושו שאין כמעט אפשרות לעבוד. אבל אין ברירה אלא לנסות. אז מנסים להתגנב לתוך ישראל על מנת לעבוד ולהביא לחם. וגם זה אסור. כמו לבנות בית ספר או מרפאה או ביוב או כל דבר אחר תחת השמש. 

עיסא המשיך לחשוב כל השנים שזה הכל סוג של טעות. שאין נסיון לגרש אותם מאדמתם. שזה לא טיהור אתני מכוון ונחוש. שכל הרע הזה נעשה להם, כך הוא היה משוכנע, רק כי היהודים ברובם אינם יודעים.
אילו ידעו, כך הוא התעקש להאמין, איך אפשר שהיו מרשים שכך ייעשה לו ולכפרו ולעמו.

הפעם שוב עצרו את בנו מאג׳ד כי הלך לעבוד בישראל ולהביא פרנסה לכולם. ומשהו בעיסא נשבר.

 
 
www.mahsanmilim.com   |  aya kaniuk & tamar goldschmidt  |  tamar@mahsanmilim.com  |  aya@mahsanmilim.com  |  aya.tamar@mahsanmilim.com